Naprawa nie działającego dotyku w telefonie i tablecie po zalaniu
Częstą usterką w smartfonach lub tabletach po zalaniu jest uszkodzenie dotyku. Wyświetlacz działa poprawnie, natomiast telefon lub tablet nie reaguje na dotyk.
Idąc do serwisu zazwyczaj usłyszymy, że konieczna jest kosztowna wymiana całego wyświetlacza w komplecie. Czyli szkła, warstwy reagującej na dotyk, wyświetlacza i polaryzatora. Te elementy sklejone w całość za pomocą klejów LOCA lub plastrów OCA są sprzedawane jako jedna część.
Serwisy montują je, aby oszczędzić czas oraz dlatego, że nie posiadają odpowiednich umiejętności/czasu/sprzętu aby dokonać innej naprawy.
Oczywiście odbija się to na kieszeni klienta, chociaż czasami naprawa takiego uszkodzenia jest możliwa bez tak kosztownej części.
Dlaczego po zalaniu dotyk przestaje działać, lub działa w niewłaściwych miejscach ? Poniżej postaramy się pokazać problem i wyjaśnić jego rozwiązanie.
Na zdjęciu obok widzimy wyświetlacz telefonu Samsung J7. Możemy zauważyć na nim dwie taśmy, jedną wpiętą w drugą, zakończoną gniazdem wtyku do płyty głównej.
Bardzo częstym przypadkiem przy zalaniu jest utlenienie się taśmy dotyku z powodu odparowania wilgoci i pozostawienia osadu, który pod wpływem ładunku elektrycznego płynącego przez ścieżki, uszkadza je.
Tak właśnie wygląda to pod 50 krotnym powiększeniem. Możemy zobaczyć, że przerwana (utleniona) ścieżka jest przyczyną nieprawidłowego działania warstwy dotykowej.
A tak wygląda polutowanie jej i przywrócenie kontaktu i działania dotyku.
Przypominamy, jest to 50-krotne powiększenie!
Reasumując, w tym przypadku konieczne jest odklejenie wyświetlacza od ramy telefonu. Oczywiście bez jego uszkodzenia. Zlokalizowanie utlenionych ścieżek i skuteczna ich regeneracja.
Jako jedni z niewielu serwisów wykonujemy tę i inne usługi. Zapraszamy !